Wyświetlacze OLED vs. IPS LCD: Który telewizor powinieneś kupić?

OLED vs. IPS LCD to temat, który pojawia się za każdym razem, gdy konsumenci wymieniają telewizor lub smartfon na nowszy. Czy powinieneś kupić telewizor, który korzysta z wyświetlacza IPS LCD lub powinieneś odebrać telewizor z ekranem OLED? Cóż, odpowiedź nie jest tak prosta, ponieważ oba mają swoje wady i zalety. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają te technologie ekranów i na którą z nich powinieneś się zdecydować przy zakupie telewizora.

IPS LCD (In-Plane Switching Liquid Crystal Display) i OLED (Organic Light-Emitting Diode) to dwie najczęściej stosowane technologie ekranów. Starsze technologie, takie jak wyświetlacze TN (Twisted Nematic) i PLS (Plane-to-Line Switching), prawie zniknęły (z wyjątkiem świata monitorów PC i budżetowych laptopów), ponieważ IPS LCD i OLED są wyraźnie lepsze w prawie wszystkich aspektach. Inne technologie, takie jak Mini-LED, MicroLED i QNED są niezwykle nowe i nie staną się głównym nurtem jeszcze przez kilka lat.

Tak więc, kiedy w końcu zdecydujesz, który telewizor kupić, prawdziwa bitwa toczy się między OLED i IPS LCD. Więc jak to wygląda? Który z nich jest lepszy dla Ciebie? Który z nich powinieneś wybrać do swojego nowego kina domowego? Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat bitwy OLED vs IPS LCD.

Jak działa wyświetlacz IPS LCD?

Wyświetlacze IPS LCD są prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym typem wyświetlacza, szczególnie w telewizorach i laptopach. Laptopy, smartfony klasy podstawowej i średniej, a większość telewizorów korzysta z wyświetlaczy LCD. Więc, jak działają wyświetlacze IPS? Wyświetlacze IPS wykorzystują tablicę pikseli LCD, które zmieniają kolor w zależności od potrzeb. Jednak same nie emitują światła. Z tego powodu potrzebują podświetlenia składającego się z diod LED (Light-Emitting Diodes). Podświetlenie może być rozmieszczone w różny sposób: przy krawędziach, na całym wyświetlaczu lub podzielone na różne sekcje.

Różne rodzaje podświetlenia

Ekrany LCD LCD wyświetlają czarny kolor poprzez zmianę ułożenia pikseli, tak że blokują one przepuszczanie światła, ale część światła nadal się przez nie przedostaje. Z tego powodu wyświetlacze IPS LCD nie mogą wyświetlać prawdziwej, głębokiej czerni. Zamiast tego wyświetlają ciemnoszary kolor i występuje pewne "prześwitywanie podświetlenia".

Aby zredukować prześwitywanie podświetlenia, używana jest funkcja zwana lokalnym przyciemnianiem. Funkcja ta wymaga podzielenia podświetlenia na różne matryce i włączenia tylko tych sekcji, które muszą wyświetlać kolory inne niż czarny. Pozostałe sekcje podświetlenia są wyłączone, oferując prawdziwą czerń. Jednak w strefach aktywnych nadal występuje pewne rozmycie podświetlenia.

Więcej o strukturach podświetlenia i o tym, jak lokalne przyciemnianie może poprawić współczynnik kontrastu, wydajność HDR i kolory w telewizorach LCD można przeczytać w naszym dedykowanym artykule.

Zalety ekranów IPS LCD

  • Stosunkowo tani i łatwy w produkcji
  • Dobra dokładność kolorów
  • Nie występuje zjawisko wypalenia obrazu

Wady ekranów IPS LCD

  • Ograniczony kontrast
  • Możliwe "wycieki" podświetlenia

Co to jest technologia wyświetlaczy OLED i jak to działa?

Wyświetlacze OLED były tradycyjnie ograniczone do urządzeń high-end. Nawet dzisiaj, tylko wysokiej klasy telewizory i laptopy wyposażone są w wyświetlacze OLED. Jednak w świecie smartfonów technologia OLED została zdemokratyzowana i nawet smartfony ze średniej półki używają obecnie wyświetlaczy OLED o wysokiej jasności i wysokiej częstotliwości odświeżania.

W skrócie, wyświetlacze OLED nie używają oddzielnych źródeł podświetlenia. Zamiast tego, każdy piksel może odtwarzać swoje własne światło (znane również jako wyświetlacze samowystarczalne). Nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowego podświetlenia, a każdy piksel może być włączany lub wyłączany w zależności od potrzeb. Ponieważ nie ma potrzeby stosowania oddzielnej płaszczyzny podświetlenia, wyświetlacze OLED są znacznie cieńsze niż wyświetlacze LCD. Oferują one również znacznie lepszy współczynnik kontrastu i kąty widzenia. Jednak materiał organiczny zastosowany w pikselach OLED ma tendencję do "wypalania się" z biegiem lat, co powoduje smużenie. Ponadto, nie mogą być tak jasne jak wyświetlacze LCD, Mini-LED lub Micro-LED.

Zalety ekranów OLED

  • Cieńszy niż IPS LCD
  • Bardzo wydajny energetycznie
  • Doskonałe kąty widzenia
  • Doskonałe poziomy czerni
  • Doskonała paleta kolorów

Wady ekranów OLED

  • Możliwość wypalenia się obrazu
  • Drogie

Czy powinieneś kupić telewizor LCD IPS czy telewizor OLED?

Przedstawiliśmy Ci krótki przegląd technologii IPS i OLED. Ale która z nich jest lepsza? I która z nich będzie odpowiednia dla Ciebie? Oto lista zalet i wad, która pomoże Ci w podjęciu decyzji o zakupie, zarówno smartfonów, jak i telewizorów.

IPS LCDOLED
JasnośćWysokaNiska/średnia
Współczynnik kontrastuNiski/średniNieskończony (wysoki)
Poziomy czerniNiedoskonałyDoskonały
Rozmycie podświetleniaTakNie
Kąty widzeniaŚredniBardzo szeroki
Czas reakcjiŚredniWysoki
Problemy z wypalaniem sięNieTak
Starzenie sięNieTak
CenaNiskaWysoka
  • Diody OLED oferują lepszy kontrast: Piksele OLED emitują własne światło i mogą być całkowicie wyłączone, oferując naprawdę wysoki współczynnik kontrastu.
  • OLED oferują lepsze kąty widzenia: Ekrany IPS LCD mają naprawdę dobre kąty widzenia, ale telewizory OLED są jeszcze lepsze na tym froncie.
  • OLED-y mają szybszy czas reakcji: Indywidualnie podświetlane piksele OLED mogą szybciej włączać się/wyłączać lub zmieniać kolor. Dzięki temu zmniejsza się efekt smużenia podczas szybkich i gorączkowych scen akcji lub podczas grania w gry. Ghosting oznacza, że obraz na ekranie wydaje się podążać za sobą lub jest rozmyty na krawędziach.
  • Telewizory OLED są smuklejsze i bardziej elastyczne: Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyświetlacze OLED nie potrzebują nieporęcznej płaszczyzny podświetlenia, więc telewizory OLED są naprawdę smukłe. Następna fala technologii wyświetlania - wyświetlacze składane i zwijane - będzie również napędzana przez OLED.
  • Telewizory LCD IPS oferują wyższą jasność: Telewizory IPS LCD wykorzystują mocne podświetlenie, które pozwala im również uzyskać znacznie większą jasność niż ich odpowiedniki OLED. Pozwala to na uzyskanie lepszej jakości HDR, a nawet oferuje lepsze wrażenia podczas oglądania, jeśli pokój telewizyjny jest mocno nasłoneczniony.
  • Telewizory IPS cierpią z powodu prześwitywania podświetlenia i bloomingu: Jest to mniejszy problem z wysokiej klasy telewizorami IPS, ale niektóre tańsze modele mogą cierpieć z powodu poświaty (jasne, szarawe obszary w pobliżu rogów ekranu) lub krwawienia podświetlenia (plamy lub wycieki światła, zwykle wokół krawędzi).
  • W telewizorach OLED może wystąpić zjawisko wypalenia: Wyświetlacze OLED są zagrożone wypaleniem, stanem, w którym statyczny obraz pozostawiony na zbyt długo może zostać trwale "wypalony" na wyświetlaczu i może wyglądać jak upiorna ciemna plama.
  • Z wiekiem ekrany OLED mogą stawać się coraz ciemniejsze: W diodach OLED wykorzystywane są substancje organiczne, które mają tendencję do rozkładania się z czasem. Dlatego z wiekiem wyświetlacze OLED tracą jasność. Dzieje się to dość powoli, a nowoczesne telewizory OLED nie są tak dotknięte tym problemem, jak starsze telewizory OLED, i to naprawdę nie powinno być problemem, ale trzeba być tego świadomym.
  • Telewizory IPS są znacznie tańsze: OLED jest stosunkowo nowszą technologią i jest droższy w produkcji. Obecnie bardzo niewiele firm produkuje panele wyświetlaczy OLED. LG Display produkuje większość paneli OLED, które można znaleźć w telewizorach OLED, natomiast Samsung Display, CSOT, LG Display i BOE produkują ekrany OLED do smartfonów i mniejszych produktów. Większość producentów ma również tendencję do ograniczania technologii OLED do swojej największej, najbardziej wyposażonej w funkcje gamy, co napędza postrzeganie OLED jako drogiego.

Chroń swój telewizor dzięki planowi przedłużonej gwarancji OnsitegoNiezależnie od

tego,

jaki telewizor zdecydujesz się kupić, nie zapomnij go chronić za pomocą planu przedłużonej

gwarancji

. Nasz plan przedłużonej gwarancji na smart TV przedłuża gwarancję producenta nawet do czterech lat, obejmuje awarie i nieprawidłowe działanie, zapewnia bezpłatny serwis w domu oraz gwarancję naprawy lub wymiany.