Jak radzić sobie z nastolatkami i problemami w szkole średniej
Jako rodzic dwójki nastolatków, często jestem pytany o to, jak radzić sobie z nastolatkami i problemami w szkole średniej. Prawda jest taka, że nie sądzę, aby istniała dobra lub zła odpowiedź. Dla mnie osobiście to była krzywa uczenia się. To, co często działa z jednym z moich nastolatków, nie zawsze działa z drugim. To było wiele prób i błędów. Spójrzmy prawdzie w oczy, nie wszystkie dzieci radzą sobie z przejściem z gimnazjum do liceum, podczas gdy są nastolatkami, z dojrzałością i wnikliwością. Wiele z nich jest tak przytłoczonych zmianami, jakie niesie ze sobą szkoła średnia, że tracą zdolność samodzielnego myślenia. Jako dorośli, te problemy mogą wydawać się głupie lub nawet nieistniejące. Jednak te problemy są tak samo prawdziwe, jak problemy dorosłego życia. Powaga, z jaką wpływają one na nastolatka i kształtują jego umysł, sprawia, że rodzice i nauczyciele muszą je zrozumieć, gdy mają do czynienia z problemami uczniów szkół średnich. Przyjrzyjmy się niektórym problemom, które są zazwyczaj zamiatane pod dywan przez większość dorosłych, dopóki nie pojawią się jako nieodwracalne szkody.
Nastolatki i problemy w szkole średniej
Zerwany związek
Nastolatki w wieku 15-17 lat zazwyczaj zaczynają rozwijać relacje poza domem, co jest całkowicie naturalne. Jednak większość z tych nowych związków jest często ukrywana przed rodzicami, jeśli przyjaciele są starsi. Jeśli Twój nastolatek spędza zbyt dużo czasu na portalach społecznościowych, rozmawia przez telefon lub wysyła SMS-y przez cały czas, nadszedł czas, abyś zainterweniował. Nastolatki w tym wieku są często skryte, defensywne i buntownicze. W momencie, gdy osądzisz je na podstawie ich przyjaciół, będą robić rzeczy, których nie powinny, aby Cię zranić. Nie tylko zagrozi to twojej relacji z nastolatkiem, ale także zarobi ci etykietę nadmiernie kontrolującego rodzica, który po prostu nie rozumie. Nie mówię, że to prawda, ale oczywiście to jest to, co większość nastolatków będzie MYŚLEĆ. Zerwane stosunki z nastolatkami są bardzo trudne do naprawienia, zwłaszcza jeśli istnieje szansa, że wkrótce wyprowadzą się na studia. Spraw, aby Twój nastolatek obserwował swoich przyjaciół i daj mu możliwość uświadomienia sobie złych aspektów ich towarzystwa. Bycie wspierającym jest bardzo ważne dla utrzymania relacji opartej na zaufaniu z nastolatkiem.
Presja rówieśników
Wszyscy wiemy, że presja rówieśników jest jednym z największych problemów, z którymi boryka się każdy nastolatek. Może to być tak proste, jak opuszczanie lekcji, a nawet tak poważne, jak palenie papierosów czy picie alkoholu przez nieletnich. Większość rodziców uważa, że z presją rówieśników nie można sobie poradzić, ponieważ ma ona miejsce poza domem. Jednak presja rówieśników zmienia sposób zachowania nastolatka w domu, na więcej sposobów niż myślisz. Na przykład zmiany w sposobie mówienia, ubierania się, nauki i ogólnego zachowania są w dużym stopniu podyktowane przez presję rówieśników. Bycie nieco spostrzegawczym i zauważanie zmian pomoże Ci dostrzec skutki presji rówieśników w domu. Pomóż nastolatkowi dostrzec zmiany i uświadomić mu, jak ważna jest jego wyjątkowość. Uświadomienie nastolatkowi potrzeby samodzielnego myślenia może uchronić go przed tragicznymi skutkami presji rówieśników.
Odwrócenie uwagi
Spójrzmy prawdzie w oczy, czasami szkoła średnia jest dla nastolatków wytchnieniem po latach ścisłej nauki i trzymania za rękę. Mając dużo więcej wolnego czasu, książki często schodzą na dalszy plan, a uwaga skupia się na wszystkim innym niż oceny. Na tym etapie licealiści zaczynają otrzymywać niższe oceny i negatywne opinie od nauczycieli wysyłane do domu do rodziców. Należy więc zanotować, na czym dziecko się koncentruje i przyjrzeć się temu problemowi bliżej, aby zrozumieć jego przyczynę. Na tych etapach" przyjaciele, clubbing, gry wideo, portale społecznościowe i inne tego typu zajęcia pozalekcyjne, nie przynoszą nic konstruktywnego i zazwyczaj stają się głównym celem życia uczniów szkół średnich. Zamiast strofować nastolatka, spróbuj z nim porozmawiać i uświadomić mu, że nauka i zabawa mogą być zrównoważone przy odrobinie planowania i zarządzania czasem.
Brak ambicji
W miarę przesuwania się punktu ciężkości z nauki na zajęcia akademickie zwykle pojawia się brak ambicji. Dążenie do uzyskania dobrych ocen i osiągnięcia dobrych wyników w szkole średniej zostaje przyćmione przez miłosne splotki, trójkąty i przyjaźnie. Pokaż swojemu nastolatkowi możliwe kariery we wszystkich nurtach i pomóż mu określić jego skłonności. Czasami potrzeba trochę czasu, aby nastolatki wiedziały, co chcą robić po ukończeniu szkoły średniej, jednak nie jest to zadanie niemożliwe, aby wcześnie zacząć myśleć i pracować w tym kierunku. Brak ambicji trzeba podsycić odpowiednim zainteresowaniem, aby dziecko wróciło na ścieżkę podążania za swoimi marzeniami.
Prawda jest taka, że każdy nastolatek napotyka na te trudności, a radzenie sobie z problemami nastolatków nie jest łatwą misją. Jednak rezygnacja z nastolatka też nie jest rozwiązaniem. Szkoła średnia stawia nastolatków na rozdrożach, co pozostawia ich w niezrozumiale chaotycznym stanie umysłu. Jednak cierpliwość i wola, aby pomóc nastolatkowi stać się niezależną i silną osobą, która potrafi odróżnić dobro od zła, to tylko część rodzicielstwa!