Koszt kanału korzeniowego: Czego należy się spodziewać podczas leczenia kanałowego

Koszt leczenia kanałowego: Jeśli cierpiałeś na ból zęba, wiesz, że może on również zaboleć Twój portfel. Doraźna opieka stomatologiczna jest kosztowna, a zrozumienie, ile kosztuje kanałowe leczenie zęba i dlaczego ten koszt może się różnić w zależności od kilku czynników. Oto ogólne zestawienie kosztów leczenia kanałowego i ich ostateczny koszt.

Usłyszeć, że trzeba mieć kanałowe jest prawdopodobnie jedną z najbardziej przerażających rzeczy, które można usłyszeć podczas wizyty u dentysty. Leczenie kanałowe jest leczeniem endodontycznym, które wymaga medycznej naprawy chorego lub uszkodzonego zęba.

W tym artykule skupimy się na:

 • Co to jest kanał korzeniowy?
 • Ile kosztuje kanał korzeniowy?
 • Czynniki, które mogą zwiększyć koszty
 • Czego należy się spodziewać podczas leczenia kanałowego
 • Wskazówki dotyczące opieki po leczeniu kanałowym
 • FAQs

Co to jest kanał korzeniowy?

Podczas leczenia kanałowego dentysta wykonuje otwór w zębie i oczyszcza zainfekowany obszar, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Tak, to może poważnie boleć, kiedy znieczulenie przestanie działać - ale odkładanie na później walki z zainfekowanym zębem może doprowadzić do tego, że znajdziesz się w szpitalu i przejdziesz jeszcze bardziej kosztowną procedurę leczenia kanałowego.

Kiedy dowiedziałem się o mojej nieuchronnej zagładzie, nie miałem ubezpieczenia zdrowotnego ani konta oszczędnościowego i musiałem zapłacić z własnej kieszeni.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, być może masz jeszcze czas, aby się ubezpieczyć i oszczędzić swojemu portfelowi trochę poważnego bólu.

Zanim stracisz nerwy - i oszczędności - całkowicie, oto ile może kosztować Cię leczenie kanałowe i jak zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy.

Ile kosztuje kanał korzeniowy?

Koszt leczenia kanałowego różni się w zależności od tego, w jakim miejscu kraju się znajdujesz i który ząb tego wymaga.

Zęby trzonowe są znacznie droższe niż dwójki i zęby przednie. Nie jest to kwestia dostępu - wynika to z faktu, że zęby przednie mają jeden kanał, podczas gdy zęby tylne mogą mieć nawet trzy kanały.

Jeśli wszystkie z nich wymagają pracy, w rzeczywistości otrzymujesz masową zniżkę na zęby trzonowe.

Więc co masz zamiar zapłacić za kanałowego? Krótka odpowiedź brzmi gdzieś w okolicach 1000 dolarów, w zależności od tego, który ząb tego potrzebuje, a także od innych czynników. Oto średnie ceny kanału korzeniowego przez zęba:

 • Zęby przednie: Koszt może wynosić od 300 do 1500 dolarów, ale bardziej typowy zakres to 900 do 1100 dolarów.
 • Zębydwuguzkowe: Koszt kanału korzeniowego bicuspid jest nieco bardziej stromy, w zakresie od $ 400 do $ 1,800 z typowym kosztem $ 900 do $ 1,100.
 • Molars: Oto gdzie rzeczy zaczynają się naprawdę drogie. Dla kanału zęba trzonowego, jesteś patrząc na wydatki między 500 dolarów do 2.000 dolarów, z typowych kosztów między 1.000 dolarów do 1.300 dolarów.

Co to obejmuje? Zdjęcie rentgenowskie i sam zabieg. Prawdopodobnie będziesz jednak musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami, w tym z wizytami kontrolnymi (około 50-100 dolarów każda) i koroną dentystyczną (od 300 do 3000 dolarów, w zależności od tego, który ząb został poddany zabiegowi i jak ładna ma być korona).

Jeśli masz szczęście, może uda Ci się uniknąć konieczności wypełnienia, które kosztuje od 50 do 300 dolarów.

Czynniki, które mogą zwiększyć koszty

Czasami kanał korzeniowy ulega ponownemu zakażeniu i wymaga większej uwagi - co niestety może kosztować więcej niż sam kanał korzeniowy.

Dalsze postępowanie, zwane retreatmentem, polega na usunięciu istniejącego wypełnienia kanału korzeniowego, a następnie oczyszczeniu, ukształtowaniu i ponownym wypełnieniu kanału.

Jeśli dentysta nie jest w stanie uratować zęba, konieczne może być jego usunięcie i zastąpienie implantem lub protezą.

Czego należy się spodziewać podczas leczenia kanałowego

Jeśli uważasz, że potrzebujesz leczenia kanałowego, skonsultuj się z dentystą. Jest to kilka etapów, które następują po sobie w ciągu kilku wizyt w gabinecie.

 1. Zdjęcie rentgenowskie - jeśli dentysta podejrzewa, że może być potrzebny kanał korzeniowy, najpierw wykona zdjęcia rentgenowskie lub zbada istniejące zdjęcia rentgenowskie, aby pokazać, gdzie znajduje się próchnica.
 2. Znieczulenie - do chorego zęba podawane jest znieczulenie miejscowe. Wbrew powszechnemu przekonaniu, leczenie kanałowe nie jest bardziej bolesne niż wypełnienie.
 3. Pulpektomia - wykonuje się otwór i usuwa chorą miazgę zęba.
 4. Wypełnienie - korzenie, które zostały otwarte (w celu usunięcia chorej miazgi) są wypełniane materiałem gutaperkowym i zamykane cementem.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji po leczeniu kanałowym

Leczony i odbudowany ząb może przetrwać całe życie przy odpowiedniej opiece. Kanały korzeniowe mają wysoki wskaźnik powodzenia. Oto kilka sposobów, jak dbać o zęby po leczeniu kanałowym:

 • Dbaj o higienę jamy ustnej - szczotkuj zęby dwa razy dziennie i używaj nici dentystycznej co najmniej raz. Dbanie o zęby może pomóc w zapobieganiu przyszłym problemom.
 • Regularnie odwiedzaj dentystę - czyszczenie i badania przeprowadzane przez dentystów i higienistki.
 • Unikaj żucia twardych pokarmów - żucie twardych pokarmów, takich jak lód, może powodować łamanie się zębów i uszkadzać kanały korzeniowe.

Przeczytaj także:

 • Usuwanie zębów mądrości (Wisdom Teeth Removal)
 • Wynagrodzenie pielęgniarki praktykującej
 • Koszt operacji wymiany stawu kolanowego
 • Plusy i minusy stosowania lasera frakcyjnego na rozstępy
 • Ile kosztuje wypełnienie zęba w szpitalach?

FAQs

1. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe nie powoduje bólu, a wręcz go łagodzi. Postępy w nauce sprawiły, że leczenie to jest praktycznie bezbolesne i często przeprowadza się je podczas jednej wizyty.

2. Obawiam się zdjęć rentgenowskich. Czy powinienem?

Nie. Podczas leczenia endodontycznego konieczne będzie wykonanie zdjęć rentgenowskich, ale stosujemy zaawansowany system komputerowy bez kliszy, zwany radiografią cyfrową, który wytwarza promieniowanie o poziomie do 90% niższym niż konwencjonalne aparaty rentgenowskie.

3. Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania zabiegu zależy od szczegółów zabiegu i rodzaju zęba, który jest wykonywany. Szacujemy, że czas spędzony w gabinecie będzie trwał około 1-2 godzin. Samo leczenie może być często zakończone na jednej wizycie. W niektórych przypadkach może być konieczna druga wizyta.

4. Jakie są alternatywy dla leczenia kanałowego?

Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony i nie da się go uratować leczeniem kanałowym, wówczas jedyną alternatywą jest ekstrakcja.

5. Co się dzieje po wykonaniu leczenia kanałowego?

Po zakończeniu leczenia kanałowego, raport z leczenia zostanie wysłany do Twojego dentysty. W ciągu 30 dni od zakończenia leczenia w naszym gabinecie należy zgłosić się do niego w celu wykonania uzupełnienia protetycznego. Twój dentysta zdecyduje, jaki rodzaj odbudowy jest konieczny, aby chronić Twój ząb.

6. Czy jest to kosztowne?

Koszt będzie zależeć od ubezpieczenia stomatologicznego. Nasz personel pomoże w uzyskaniu informacji o ubezpieczeniu i poinformuje Cię o kosztach leczenia kanałowego. Jeśli nie masz ubezpieczenia stomatologicznego, oferujemy opcje zniżki lub plan płatności z Care Credit.

7. Jakie jest ryzyko i powikłania?

W prawie 95% przypadków leczenie kanałowe kończy się sukcesem, ale czasami z powodu niezauważonych wad rozwojowych kanału, błędów jatrogennych, takich jak tworzenie się lezji, leczenie kanałowe może zakończyć się niepowodzeniem.

Co dalej?

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia lub leczenia należy zawsze zasięgnąć porady stomatologa lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Mam nadzieję, że ten artykuł jest przydatny w promowaniu zrozumienia i wiedzy na temat ogólnych zagadnień związanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Podziel się tym:

 • Twitter
 • Facebook

Lubię to:

Polub Loading... Tags:średni koszt kanału korzeniowego 2019, koszt kanału korzeniowego i korony, opieka zdrowotna, ile kosztuje kanał korzeniowy z ubezpieczeniem, kanał korzeniowy, koszt kanału korzeniowego dla jednego zęba, koszt kanału korzeniowego w Indiach, koszt kanału korzeniowego bez ubezpieczenia, procedura kanałowa, koszt leczenia kanałowego