Jak sprawić, by iPad działał płynnie przez dłuższy czas

iPady są świetne do oglądania filmów, a ponadto stanowią doskonały czytnik komiksów i są idealne dla projektanta lub fotografa w podróży (zwłaszcza jeśli masz iPada Pro). Ale to nie znaczy, że nie trzeba wejść i wykonać "tuningu" raz na jakiś czas. Gdy gadżety się starzeją, wydają się zwalniać: Możesz zauważyć spadek żywotności baterii, niektóre aplikacje mogą nie uruchamiać się tak szybko jak kiedyś, może zabraknąć miejsca w pamięci, a spójrzmy prawdzie w oczy, nawet gadżet, który działa dobrze, traci swój urok po kilku latach.

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać iPada w dobrej kondycji przez dłuższy czas...

 

Jak poprawić żywotność baterii iPada i ograniczyć rozpraszanie uwagi?


iPad to fantastyczne urządzenie dla każdego, kto dużo podróżuje. Od filmów, przez strumieniowe przesyłanie wideo, aż po gry i czytanie e-booków - iPad naprawdę potrafi powstrzymać nudę podczas długich lotów i przesiadek na lotniskach. Ale co zrobić, gdy żywotność baterii iPada jest tak słaba, że trzeba go ciągle podłączać do prądu?

Baterie z czasem tracą pojemność. Niewiele można zrobić w tej sprawie poza wymianą baterii, ale po co wydawać pieniądze, skoro można uzyskać wymierne korzyści, zmieniając niektóre ustawienia? Oto, co możesz zrobić, aby poprawić żywotność baterii w swoim starym iPadzie:

Wyłącz wszystkie połączenia sieciowe, których nie używasz
Najlepiej wyłączyć połączenia, których nie potrzebujesz, takie jak Bluetooth, Wi-Fi, a nawet 4G, ponieważ zużywają one dużo baterii. Co gorsza, gdy nie ma dostępnego połączenia, iPad wciąż poluje na sieć (lub urządzenie Bluetooth), z którym może się połączyć. Przesuń palcem w dół w prawym górnym rogu ekranu, aby dostać się do Centrum sterowania i wyłączyć wszystkie funkcje, których nie używasz.

Zmniejsz jasność ekranu
Duży, ostry wyświetlacz sprawia, że iPad świetnie nadaje się do oglądania filmów i czytania powieści graficznych. Ale wyświetlacze pochłaniają też mnóstwo energii. Aby wydłużyć czas pracy na baterii, możesz zmniejszyć jasność wyświetlacza (w Centrum sterowania lub w aplikacji Ustawienia). Innym ustawieniem, które powinno mieć znaczenie, jest limit czasu automatycznego blokowania, który decyduje o tym, jak długo trzeba czekać przed wyłączeniem wyświetlacza i zablokowaniem iPada.

Ogranicz zużycie danych w tle
Nie zawsze możesz używać iPada w trybie samolotowym, ale dobrym pomysłem może być wyłączenie odświeżania aplikacji w tle dla niezbyt ważnych aplikacji. Opcję tę znajdziesz w sekcji Ogólne w aplikacji Ustawienia, a do wyboru masz albo całkowite wyłączenie danych w tle, albo wyłączenie ich dla poszczególnych aplikacji.

Wyłączaj funkcje, których nie używasz
To, co sprawia, że iPad jest tak popularny, to niektóre funkcje dostępne tylko w ofercie Apple, które ułatwiają życie zaawansowanym użytkownikom. Na przykład AirDrop (do przesyłania plików), synchronizacja Wi-Fi iTunes oraz Handoff (do bezproblemowego kontynuowania pracy na innym urządzeniu Apple). Zalecamy wyłączanie takich funkcji, gdy z nich nie korzystasz. W tym przypadku opcję tę znajdziesz w sekcji Ogólne aplikacji Ustawienia. Usługi lokalizacyjne mogą również zużywać energię, więc albo wyłączyć go (jeśli nie używasz Mapy lub Znajdź mój iPad) całkowicie, lub przynajmniej, uniemożliwić korzystanie z nich dla wszystkich aplikacji, które nie potrzebują tego.

Wyłącz nieistotne alerty i powiadomienia

Telefon nosisz zawsze przy sobie. Dlaczego więc nie wyłączyć powiadomień na iPadzie? Powiadomienia Push zużywają energię. Może i nie za dużo, ale pamiętaj, że każdy bit się sumuje! Przejdź do sekcji Powiadomienia w aplikacji Ustawienia, a znajdziesz tam listę aplikacji wraz z typami powiadomień, jakie wolno im wysyłać - wyłącz wszystko, co nie jest ważne.

Usuń aplikacje, którezużywajązbyt dużo energii

Niektóre aplikacje zużywają bardzo dużo energii, więc może warto zastąpić je alternatywnymi, które są bardziej przyjazne dla baterii. Sprawdź, ile energii zużywa każda z aplikacji (w sekcji Bateria w aplikacji Ustawienia), a następnie odinstaluj każdą, która wydaje Ci się być pożeraczem baterii!

 

Organizuj aplikacje w foldery, aby szybciej nawigować


Apple ma świetną reputację producenta intuicyjnych, łatwych w nawigacji urządzeń, ale Ty możesz usprawnić nawigację, organizując aplikacje w foldery. Stuknij i przytrzymaj, a następnie przeciągnij go nad inną aplikację, aby utworzyć folder, lub przeciągnij go do istniejącego folderu. Możesz zatopić wszystkie swoje aplikacje do edycji zdjęć i mediów społecznościowych w jednym folderze, przenieść gry do innego, a aplikacje informacyjne do ich własnego, oddzielnego folderu. Zalecamy też przeniesienie najczęściej używanych aplikacji do stacji dokującej z aplikacjami, umieszczonej wzdłuż dolnej krawędzi ekranu.

 

Zwolnij miejsce na więcej aplikacji i treści


Po słabym czasie pracy na baterii jednym z największych
powodów do
narzekań użytkowników iPada jest
brak miejsca w pamięci masowej.
Ponieważ iPady nie oferują rozszerzalnej pamięci masowej, nie możesz po prostu wrzucić do nich nowej karty microSD! Ale oto, co możesz zrobić, jeśli na Twoim iPadzie zaczyna brakować miejsca, a Ty masz całą masę nowych materiałów do pobrania z serwisu Netflix!

Usuń wszystkie pobrane treści
,
którewidziałeś
Netflix, Prime Video, Hotstar i inne aplikacje streamingowe często pozwalają przechowywać programy telewizyjne i filmy w trybie offline
.
Przejdź do ustawienia Przechowywanie na iPadzie (w sekcji Ogólne aplikacji Ustawienia), a zobaczysz listę aplikacji. Możesz je stuknąć, aby przejrzeć, co zostało zapisane. iOS wyświetli też opcję "Przejrzyj pobrane filmy" u góry ustawień Pamięć masowa - z tego miejsca możesz usuwać filmy.

Wyładuj nieużywane aplikacje
Czasami nie korzystasz zbyt często z jakiejś aplikacji, ale nie chcesz jej odinstalowywać. W takim przypadku wybierz opcję Offload App (klikając na aplikację w sekcji Ogólne w aplikacji Ustawienia), która usunie samą aplikację, ale zachowa Twoje dane i ustawienia.

Usuwaj aplikacje, których nie potrzebujeszNa
pewno już to zrobiłeś, ale jeśli nie, to śmiało odinstaluj aplikacje, których na pewno nie będziesz już używać!

zapasową iPada


Nawet Twój iPad może kiedyś ulec awarii. W miarę starzenia się gadżetów szanse na awarię rosną. Ale możesz sobie z tym poradzić, często tworząc kopie zapasowe iPada. Używaj kopii zapasowych iTunes do zapisywania zawartości iPada na laptopie. Możesz przywrócić tę kopię zapasową później, gdy iPad zostanie naprawiony. Powinieneś także włączyć kopie zapasowe iPada poprzez opcję "Hasła i konta" w ustawieniach.

 

Aktualizuj iOS i swoje aplikacje


Najważniejszy fragment zapisaliśmy na koniec! Absolutnie musisz się upewnić, że Twój iPad i wszystkie aplikacje na nim są regularnie aktualizowane. Aktualizacje zazwyczaj przynoszą poprawki błędów, aktualizacje prywatności, a nawet nowsze funkcje. Twój iPad będzie Cię informował, gdy Apple wyda nową aktualizację iOS. Opcję sprawdzania dostępności aktualizacji znajdziesz też w sekcji Ogólne w aplikacji Ustawienia.